Jak napsat motivační dopis

Jak napsat motivační dopis

Motivační dopis se v posledních letech proměnil z rozsáhlých esejí ve zkrácený průvodní dopis. Jeho cílem je v několika větách představit žadatele a probudit zájem u čtenáře, obvykle personalisty, o osobní setkání. Existují společnosti, které vyžadují přiložení motivačního dopisu, v takových případech je důležité mu věnovat zvláštní pozornost. Pro jiné společnosti bude postačovat stručný průvodní dopis. Bez ohledu na to, jaký typ dopisu píšete, je však dobré držet se několika jednoduchých zásad. Zde platí, že méně znamená více.

Při psaní motivačního dopisu si uvědomte, kdo jej bude číst. Je klíčové zaujmout personalistu, který nemá čas na dlouhá složitá vyprávění. Zaměřte se především na to, co by mohlo být pro personalistu relevantní a souviselo s nabízenou pozicí, a také na aspekty, které nejsou již obsaženy ve vašem životopise.

Rozsah motivačního dopisu by se měl pohybovat do poloviny stránky A4. Personalisté mají omezený čas a delší dopisy obvykle nepřitahují jejich pozornost, spíše skončí na hromádce zamítnutých žádostí.

Pokud je to možné, pokuste se ve svém dopise oslovit konkrétní osobu. Většina personalistů ocení osobní oslovení a zároveň je dobré, když je patrné, že jste věnovali tvorbě dopisu pozornost a nepoužili jen obecnou šablonu z internetu. Většina inzerátů uvádí kontaktní osobu nebo ji lze najít na webových stránkách firmy.

Podobně jako u životopisu, i při psaní motivačního dopisu je klíčové dbát na správnou gramatiku a vyhýbat se pravopisným chybám. Pokud je to možné, nechte si svůj dopis zkontrolovat někým jiným.

Zároveň buďte pečliví při kopírování jmen osob a názvů firem, kterým píšete. Je nevhodné uvést, že jste vždycky snili o práci ve firmě ABC a poté takový dopis zaslat firmě CBA…

Ať už svůj dopis odesíláte přes kontaktní formulář nebo e-mailem, nesmějte zapomenout uvést své kontaktní údaje – ideálně mobilní číslo a e-mailovou adresu. V příštích dnech a týdnech pak buďte připraveni přijímat hovory z neznámých čísel. Ty mohou být jak od prodejců finančních produktů, tak od personalistů, kteří by se s vámi rádi domluvili na schůzce. Pokud byste z nějakého důvodu nemohli hovor přijmout, zavolejte zpět co nejdříve. Nezapomeňte též pravidelně kontrolovat složku nevyžádané pošty nebo “hromadnou poštu”.

“Dobrý den, jsem zkušený uchazeč”

V dnešní době mnoho motivačních dopisů jen opakuje klišé z internetu a nabízí povrchní seznamy úspěchů, nezávisle na tom, zda skutečně souzní s konkrétní pozicí, na kterou uchazeč míří. Někdy mám pocit, že tito autoři svými dopisy vykřikují: ‘Přesvědčte se, jak úžasný jsem! Rozhodně byste mě měli mít!’ Častým zakončením je: ‘Věřím, že jsem nejlepším kandidátem na tuto pozici.’ Avšak pravda spočívá v tom, že po přečtení takových dopisů nemají personalisté mnoho pohnutek pozvat uchazeče na osobní setkání. Většinou to spíše působí odrazujícím dojmem, což následně komunikaci komplikuje.

Stejně jako v případě životopisu, i v motivačním dopise je klíčové soustředit se na konkrétní charakteristiky firmy a dané pozice. Vystupte z řady a nesoustřeďte se pouze na sebe, ale na to, co vás zaujalo na této pozici a firmě. Předveďte porozumění důležitosti daného postavení a zdůrazněte 1-2 vlastnosti nebo dovednosti, které můžete přinést.

Například: ‘Na pozici vedoucího prodejny mě oslovila obecná zodpovědnost, spojená s touto rolí, která mi připomíná vedení vlastního podniku, a také příležitost pracovat svobodně s lidmi. Nabyté zkušenosti s vedením týmu 15 lidí, kteří si mě vybrali za svého vedoucího, společně s posledními 7 lety odpovědnosti za finanční i provozní výsledky mého oddělení, mi dodávají sebevědomí ve vedení.’

Tipy pro vytvoření motivačního dopisu, který skutečně zaujme.

  • Oslovte konkrétní osobu: Přistupujte přímo k personalistovi či jiné klíčové osobě ve firmě, abyste ukázali svůj zájem a personalizovaný přístup.
  • Stručnost s významným obsahem: Zaměřte se na klíčové body, které představují vaše dovednosti, zkušenosti a přínos pro firmu. Stručně a jasně vystihněte, proč jste vhodným kandidátem.
  • Oživte ho konkrétními příklady: Využijte skutečné situace, ve kterých jste prokázali své schopnosti a dosáhli úspěchů. Tím podpoříte svá tvrzení a prezentujete svou hodnotu pro danou pozici.
  • Zaměřte se na potřeby firmy: Prozkoumejte, co je pro firmu klíčové, a zdůrazněte, jak můžete naplnit tyto potřeby a přinést přidanou hodnotu. Tím projevíte znalost firmy a zájem o její rozvoj.
  • Ukončete s důrazem na další kroky: Na závěr dopisu zdůrazněte svůj zájem o osobní setkání nebo pohovor a vyjádřete ochotu poskytnout další informace na vyžádání.

Svůj motivační dopis i životopis (případně další požadované dokumenty) převedete do formátu PDF a zašlete na kontaktní adresu nebo pomocí online formuláře.

Hledáte nabídky práce ve svém okolí?

Pokud hledáte aktuální pracovní nabídky ve svém regionu, vyzkoušejte lokální pracovní web www.pracebrigadytisnov.cz.

Leave your thoughts

Spravujeme největší facebookovou skupinu s nabídkami práce na Tišnovsku. Pravidelně do ní přidáváme nové pracovní pozice v Tišnově a okolí. Připojte se ke skupině a Facebook vám naservíruje aktuální pracovní nabídky.
Facebooková skupina
s nabídkou práce

Práce v obcích na Tišnovsku

Členění nabídek práce dle skutečného místa výkonu zaměstnání v tišnovském regionu.

Brigády na Tišnovsku

Členění brigád dle skutečného místa výkonu v tišnovském regionu.

Práce pro specifické skupiny pracovníků

Nabídka pracovních míst pro specifické skupiny zaměstnanců, které mají určité časové, zdravotní či jazykové omezení.

Požadavky na práci

Nabídka zaměstnání pro pracovníky, kteří mají specifické požadavky na pracovní podmínky.

Články & zprávy

Představení zaměstnavatelů na Tišnovska, tipy na zajímavé pracovní pozice a příležitosti. Aktuality z tišnova a okolí. Zprávy a informace týkající se práce a zaměstnání.

Jak napsat motivační dopis

Všechny články, Rady a tipy

Jak napsat motivační dopis Motivační dopis se v posledních letech proměnil z rozsáhlých esejí ve zkrácený průvodní dopis. Jeho cílem...

Číst více >

Hledám novou práci

Všechny články, Rady a tipy

Hledám novou práci Hledání práce je často náročný a zdlouhavý proces, který vyžaduje mnoho kroků a úsilí. Uchazeči musí procházet...

Číst více >

Jak být nachystán na pohovor

Všechny články, Rady a tipy

Jak být nachystán na pohovor? Cílem pohovoru s personalisty je získat co nejvíce informací o vašich dovednostech, zkušenostech a hodnotách....

Číst více >

FB skupiny na Tišnovsku a Kuřimsku

Dění ve městě, Rady a tipy

Připojte se do regionálních FB skupin Nechcete aby vám utekly zajímavé pracovní příležitosti v regionu? Chcete něco prodat či nakoupit...

Číst více >

Proč pracovat pro Registr překladatelských firem?

Všechny články, Zajímavé pracovní příležitosti

Co je Registr překladatelských firem? Dnešní globálně propojený svět si vynucuje intenzivní komunikaci mezi firmami, institucemi i jednotlivci z různých...

Číst více >

Pomáhejte jazykovým školám s marketingem

Všechny články, Zajímavé pracovní příležitosti

Aby si studenti mohli pohodlně vybrat svůj kurz... V Tišnově funguje řada firem a projektů s celostátním rozsahem. Jedním z...

Číst více >

Tišnov – město jazyků

Všechny články, Zajímavé pracovní příležitosti, Dění ve městě, Rady a tipy

V Tišnově se zrodila řada aktivit, které mají celostátní dosah. Ať jsou to celorepubliková sportovní klání, mezinárodní mineralogická výstava nebo...

Číst více >
Nabídky práce v Tišnově

Nabídky práce na Tišnovsku. Přehled pracovních příležitostí pro všechny, kteří chtějí pracovat v místě bydliště. 

Kontaktujte nás

Práce v místě bydliště z.s.
zapsaný spolek
mistni-prace.webnode.cz
info@pracetisnov.cz